چهارشنبه ، ۱۵ آبان ۱۳۹۸

شرکت Rocket Lab ماهواره Astro Digital را به فضا فرستاد

شرکت Rocket Lab ماهواره Astro Digital را به فضا فرستاد

موشک Electron متعلق به شرکت Rocket Lab یک ماهواره مکعبی از شرکت Astro Digital را در روز ۱۶ اکتبر به فضا فرستاد و این ماهواره را در مداری بالاتر از پرتاب قبلی این موشک قرار داد.

موشک Electron در روز ۱۶ اکتبر، ساعت ۰۹:۲۲ دقیقه شب از پایگاه پرتاب شرکت Rocket Lab از نیوزلند به فضا پرتاب شد. این پرتاب به دلیل شرایط نامساعد آب و هوایی در سایت پرتاب، به مدت دو روز به تعویق افتاد. ماهواره مکعبی که محموله این موشک بود، ۷۱ دقیقه پس از برخاست از این موشک جدا شد و به سمت مدار قطبی خود در ارتفاعی بیش از ۱۰۰۰ کیلومتری از سطح زمین رفت. این ارتفاع مداری حدودا دو برابر ارتفاع مداری بود که محموله موشک Electron در پرواز قبلی در آن قرار گرفت.

شرکت Rocket Lab اعلام کرد: این پرتاب از مزایای بروزرسانی Curie Kick Stage مانند سوئیچ به موتور دو پایه برای ارتقای عملکرد، بهره‌ برد.

محموله این پرتاب که Palisade نام دارد، ماهواره مکعبی در سایز ۱۶U است که توسط شرکت Astro Digital ساخته شده است. این پرتاب به منظور اثبات تکنولوژی در راستای اجرای طرح ماهواره‌ای موسوم به Corvus انجام شده است. این شرکت کالیفرنیایی، تمرکز اصلی خود را بر روی توسعه ماهواره‌های خود برای کاربردهای تصویربرداری از زمین گذاشته است و در حال حاضر، خدمات مربوط به تولید و کوچک‌سازی و طراحی ماموریت را ارائه می‌دهد. Palisade آزمایش‌‌های مربوط به پیشرانش ماهواره‌ای و سیستم‌های ارتباطی نسل بعدی و همچنین سیستم‌های نرم‌افزاری کنترل پرواز برای شخص ثالث را انجام خواهد داد.

شرکت Rocket Lab بدلیل مزایای پرتاب اختصاصی از انعطاف‌پذیری بالایی در برنامه‌ریزی و توانایی پرواز به مدارهای خاص که ماهواره Palisade در آن مستقر شده، برخوردار است. Rocket Lab و سایر توسعه‌دهندگان پرتابگرهای کوچک و بزرگ، همچنین ارائه‌دهندگان خدمات ارتقا یافته rideshare مانند شرکت SpaceX با رقابت جدیدی روبرو هستند.

پیتر بک، مدیر اجرایی شرکت Rocket Lab گفت: اپراتورهای ماهواره‌های کوچک دیگر مجبور نیستند محدودیت‌های پروازی مانند محموله ثانویه را بپذیرند و منتظر وقفه‌های ناشی از این محدودیت باشند. این پرتاب‌های مکرر و قابل اطمینان به لطف پرتابگر Electron پاسخگوی نیاز جامعه ماهواره‌های کوچک خواهند بود.

این پرتاب تا به امروز، نهمین ماموریت Electron است. این شرکت اعلام کرده است که راه‌اندازی بعدی آن برای یک مشتری ناشناخته است که اواخر نوامبر انجام خواهد شد. همچنین این پرتاب، اولین پرتابی است که تحت مجوز جدید اپراتور پرتاب، که توسط اداره حمل و نقل هوایی فدرال (FAA) ایالات متحده که مجوزهای پرتاب را بدون در نظر گرفتن محل پرتاب برای شرکت‌های امریکایی صادر می‌کند، انجام شد. شرکت Rocket Lab تحت این مجوز پنج ساله که در ۹ اکتبر اخذ کردند، می‌تواند برخی ماموریت‌ها را بدون اخذ مجوز جداگانه برای پرتاب و به شرط انجام پرتاب متناسب با پارامترهای مشخص شده در پروانه، مانند سایت پرتاب و آزیموث پرتاب، انجام دهد.

 

موارد زیر را نیز ملاحظه نمایید

ماهواره‌ها آتش‌سوزی ویرانگر کالیفرنیا را از فضا ردیابی کردند

ماهواره‌ها آتش‌سوزی ویرانگر کالیفرنیا را از فضا ردیابی کردند

ساکنان کالیفرنیا آخر هفته پر اضطرابی برای پیگیری مسیر آتش‌سوزی در ایالت Sonoma در شمال …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *