چهارشنبه ، ۱۵ آبان ۱۳۹۸

پیشرفت برنامه “آرتمیس” ناسا با آماده شدن کپسول “اوریون”

پیشرفت برنامه "آرتمیس" ناسا با آماده شدن کپسول "اوریون"

این طور که مشخص است برنامه ناسا برای بازگشت به ماه موسوم به “آرتمیس” (Artemis) در حال پیشرفت است و گفته می‌شود کپسول “اوریون” برای سفر بدون سرنشین به ماه آماده شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، این روزها که مصادف با پنجاهمین سالگرد اولین سفر انسان به کره ماه توسط ایالات متحده طی ماموریت “آپولو ۱۱” است، خبرهای فضایی همه معطوف به این موضوع هستند و همزمان از نیت ناسا برای بازگشت به این قمر می‌گویند.

اکنون نیز لاکهید مارتین و ناسا تأیید کردند که کپسول “اوریون”(Orion) که نقشی کلیدی در اجرایی شدن برنامه “آرتمیس” خواهد داشت، طی مأموریت “آرتمیس ۱” بدون سرنشین به ماه خواهد رفت تا قابلیت خود، سیستم راه اندازی فضایی و سیستم‌های پشتیبانی مرتبط را ثابت کند.

در حال حاضر تلاش‌ها بر سرهم‌بندی کپسول و یکپارچه‌سازی آن با ماژول سرویس و آزمایش آن قبل از پرتاب در اوایل سال ۲۰۲۰ متمرکز شده است.

اولین مأموریت همراه با خدمه تحت ماموریت “آرتمیس ۲” تعریف شده که در حال حاضر برای پرتاب در سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است.

این کپسول یک سازه پیچیده و جالب است. “اوریون” دارای تجهیزات کافی برای ۲۱ روز زنده ماندن خدمه، یک کابین خلبانی مدرن، قابلیت اتصال اتوماتیک و ۱۲ موتور پیشرفته است.

این بدان معناست که این کپسول، وسیله نقلیه اصلی نه فقط برای برنامه “آرتمیس”، بلکه برای ماموریت‌های احتمالی به سیارک‌ها و مریخ است.

این کپسول باید به گونه‌ای سازگارپذیر شود که حتی کپسول‌هایی مانند “دراگون” متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس نیز این‌گونه نیستند.

کپسول اوریون که در لغت به معنی شکارچی است، جدیدترین فضاپیمای سازمان فضایی ناسا برای حمل انسان به فضا و اکتشافات دور دست از جمله سیاره مریخ است.

مراحل اجرایی این فضاپیما پس از اتمام پروژه شاتل و ناوگان شاتل کلید خورد و نخستین پرواز آزمایشی بدون سرنشین خود را در ۵ دسامبر ۲۰۱۴ با موفقیت انجام داد.

این فضاپیما مانند فضاپیمای آپولو از یک کپسول حامل فضانوردان تشکیل شده است که می‌تواند به فضای ماورای زمین به اکتشاف در سیارات دیگر و همچنین سیارک‌ها بپردازد و پس از آن به وسیله چتر نجات در اقیانوس فرود آید و به زمین بازگردد.

 

منبع: ایسنا

موارد زیر را نیز ملاحظه نمایید

ماهواره‌ها آتش‌سوزی ویرانگر کالیفرنیا را از فضا ردیابی کردند

ماهواره‌ها آتش‌سوزی ویرانگر کالیفرنیا را از فضا ردیابی کردند

ساکنان کالیفرنیا آخر هفته پر اضطرابی برای پیگیری مسیر آتش‌سوزی در ایالت Sonoma در شمال …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *